על לב קזריאן

דמיינו ילד בן 16, יושב על קצה החלון  ואומר לעצמו, פאק, אף אחד לא סובל אותי, לאף אחד לא איכפת ממני, אפילו לי לא איכפת מעצמי, הוא מסתכל למטה וחושב "בשביל מה אני חיי? אולי כדאי לסיים את זה כאן וזהו? לסיים עם הסבל.

זה הייתי אני

כששהייתי ילד, הייתי ילד מופנם, שאף אחד לא מתייחס אליו ואף אחד לא רואה, ילד שתמיד יושב בסוף הכיתה ואף אחד לא שם לב שאני שמה, ילד שלא יוצא עם חברים כי לא כלכך היו לי חברים, הייתי ילד שמרגיש שאף אחד לא אוהב אותו, וזה הגיוני, כי גם אני לא אהבתי את עצמי, לא אהבתי את איך שאני נראה, לא אהבתי את איך שאני נשמע, לא אהבתי בעצמי שום דבר

לא אהבתי את עצמי מצד אחד ומצד שני רציתי יחס, שהייתי מוכן לעשות הכל בשביל זה, התחלתי מלהאריך שיער - זה לא עבד, ואז ניסיתי לחרוט על עצמי, אבל גם זה לא עבד, אז עשיתי פירסינג, וזה כן הביא תגובות, אז עשיתי עוד אחד ועוד אחד ועוד אחד, זה הגיע למצב שיש לי 11 פירסינגים על הפנים, רק בלשון היה לי 3 ,וזה כן הביא לי יחס, אנשים כן התחילו לשים לב אלי, אבל היחס לא היה היחס שחיפשתי, בני נוער אחרים התעללו בי, הרביצו לי, קיללו אותי, איימו עלי, השפילו אותי.

הבנתי שאני חייב לשנות משהו כי זאת לא התשומת לב שהתכוונתי אליה אז החלטתי לעשות צעד, צעד אחד קטן שהוביל לשינוי גדול, הורדתי את הפירסינגים והשיער, ובמקום ללכת עם גב מכופף ולהסתכל למטה התחלתי ללכת עם גב זקוף ולהסתכל ישר, ישר התחלתי לשים לב איך היחס משתנה אלי, איך אנשים מתחילים להרגיש יותר נוח לדבר איתי, ואחרי הכל, הייתי אותו האדם, התנהגתי באותה צורה, דיברתי על אותם הדברים, אבל הצעד הקטן הזה הוביל לכך שאנשים התייחסו אלי שונה.

אז התחלתי להתעניין איך אפשר לעשות עוד שינויים, ולהשתפר עוד יותר, התחלתי לקרוא ספרים בנושא התפתחות אישית, ואז עברתי לקורסים בתחום, ובפעם לפעם השתפרתי יותר ולמדתי יותר, מאז עברו כ 10 שנים והחיים שלי השתנו מקצה לקצה, בזוגיות, בקריירה ובכל תחום בחיים.

זאת היתה הנקודה, הנקודה בה הבנתי מה אני רוצה לעשות בחיים, הבנתי שכמו שהתחום הזה עזר לי לעשות שינוי ולהפוך לאדם אחר לגמרי, להפוך לגרסה טובה יותר של עצמי, כך גם אני רוצה לעזור לאחרים להשתפר ולחיות חיים מאושרים יותר, התחלתי להתעניין עוד ועוד וללמוד עוד ועוד, מאז למדתי אצל אנשים מצליחים מסביב לעולם תחומים רבים וביניהם:

NLP Master (שיטה ליצירת השפעה ושינוי במחשבות, רגשות והתנהגויות)

Mindfulness Master

(MAP) פסיכולוגיה יישומית מודרנית

מאמן אישי Life Coaching

Life
Coaching
NLP Master
Mindfulness
Practitioner
Modern Applied
Psychology
קוד הבמה של אלון אולמן
Licensed
Practitioner of NLP

אני מאמין שכל אחד ואחת יכולים לשפר את חייהם ולהצליח בכל תחום שיבחרו, כל מה שצריך זה לרצות, להאמין, לפעול ולהתמיד. המטרה הגדולה שלי היא לעזור לכמה שיותר אנשים להתפתח מבחינה אישית. מדובר בתחומים שחשיבותם רבה ויש להם השפעה רבה על החיים שלנו אהל לצערי לא מלמדים אותם בבית ספר. הכוונה דברים כמו ביטחון עצמי, ביטוי עצמי, תקשורת בין-אישית, ניהול זמן, התנהלות כלכלית נכונה, איך להיות בן או בת זוג טובים, להיות הורים טובים ועוד.

מאמר בעיתון עלי

מדבר מלב אל לב

לב קזריאן (26) מאילת היה ילד חסר ביטחון עצמי שלא ידע כיצד לתקשר עם אנשים בסביבתו. ואולם, לפני כתשע שנים חווה מהפך והיום הוא מומחה לתקשורת בין-אישית שמלמד אחרים איך לעשות את זה נכון. באחרונה אף כתב ספר בתחום ששמו "ארבעת הצבעים בתקשורת בין-אישית".

קזריאן נולד ברוסיה ועלה עם משפחתו לישראל כשהיה בן שנה וחצי. בתחילה התגוררה המשפחה בחיפה, אבל אירועים ביטחוניים שקרו במדינה הובילו את הוריו להתרחק ולהדרים לאילת.

בגיל שמונה הגיע קזריאן לאילת והשתלב במערכת החינוך של העיר. "המשפחה שלי לא הייתה באמת מודעת למצבי כי די הסתרתי מהם את מה שאני עובר בבית הספר. הם תמיד חשבו שאני ילד מופנם וסגור שכל מה שמעניין אותו הוא להסתגר ולשחק במחשב", הוא מתאר את ילדותו בבית. "גם בבית הספר, לא הייתי מקובל והייתי דיי אאוטסיידר. רוב המורים לא ידעו לקחת את זה למקום טוב ולא ידעו איך לטפל בילד מופנם, מלבד מורה אחד יחיד שהיה שונה. הוא היה מבין ותומך ובזכותו יכולתי להמשיך קדימה, למרות שסיימתי רק 11 שנות לימוד, בדיעבד, ובכלל הקושי שחוויתי בילדותי, התחלתי להתעניין בהתפתחות אישית, וכאן למדתי את כל מה שאני יודע היום".

מביט מהצד

"אני זוכר את עצמי כילד חסר ביטחון וכמעט ללא חברים", מספר קזריאן. "עבורי זו הייתה תקופה קשה ולא פשוטה. לא ידעתי להסתגל ולא מצאתי את עצמי, גם כשכבר אזרתי אומץ ויצאתי עם חברים שכן היו לי, הייתי בדרך כלל כמו צופה מן הצד, יושב, לא מדבר ולא לוקח חלק בשיח".

קזריאן מתאר את ימי ילדותו במאתגרים, בלשון במעטה. "לא ידעתי איך לתקשר עם אנשים כי בכל פעם שבכל זאת ניסיתי – זה היה נגמר בזה שאני נפגע, לפעמים מילולית ולפעמים פיזית".

כשמלאו לקזריאן 17 משהו השתנה והוא גילה עולם חדש. "פתאום אזרתי אומץ, הצלחתי להשתלב בשיחות עם חברים, ובכל פעם שהרגשתי טוב ורצוי, התגבר אצלי הביטחון העצמי", הוא מספר. "גיליתי את העולם של ההתפתחות האישית, והאמת שזאת הייתה אחת הנקודות החשובות בחיים שלי. זה עזר בגיוס לצבא וגם אחר כך במהלך השירות הצבאי".

אחרי שהשתחרר מצה"ל התחיל קזריאן ללמוד את התחום ולהתעסק בו בשאיפה להמשיך ולפתח את עצמו, ואולי גם לסייע לאחרים שחוו את החוויות הקשות שהוא התמודד איתן בילדותו. "למדתי מאנשים מצליחים מסביב לעולם, בחנתי את דרכי התנהלותם ולמדתי מהם שיטות שונות", אומר קזריאן. "באמצעות הלימודים העצמיים הללו מצאתי שיטות כיצד להעביר את זה לאחרים וללמד אותם. הבנתי שכמו שזה עזר לי, ככה גם אני רוצה לעזור לאנשים לשפר את חייהם".

אתה לא חושש שגילך הצעיר ירתיע אחרים מלפנות אליך? את הרי רק בתחילת הדרך.

"אני אומנם צעיר שנמצא בתחילת דרכו, אבל הגיל לא באמת רלוונטי, די אם ניקח צעירים מוכשרים ומצליחים שעשו זאת בעבר דוגמת מארק צוקרברג שייסד את פייסבוק והפך למליונר בגיל 22 או איתי פנקס, נער ישראלי בן 15 שהספיק לפתח 11 יישומים, להיות מרצה ב-TED ולהפוך ליועץ דיגיטלי. אני מאמין שהשאלה האמיתית היא לא בן כמה אתה, לפחות לא בעולם המהיר של היום, השאלה האמיתית היא מה עברתי ומה למדתיע בחיים הקצרים כדי לכתוב את הספר הזה".

מדברים על זה

מאז השתחרר מצה"ל החל קזריאן ללמוד תחומים רבים כמו פסיכולוגיה יישומית מודרנית, אימון )קואוצ'ינג(, מיינדפולנס ו-NLP שיטה טיפולית ליצירת השפעה על רגשות, מחשבות והתנהגויות. כשהרגיש שיש לו את הידע ואת היכולת ללמד אחרים, התחיל קזריאן לכתוב את ספרו "ארבעת הצבעים בתקשורת בין-אישית", "הספר אומנם מדבר על בין-אישית יחד עם זאת הוא נועד לשפר את חייהם של הקוראים בכל תחום בחיים", מציין קזריאן, "בספר אני מסביר איך לפתח את היכולת תקשר בצורה טובה יותר כי תקשורת טובה יותר היא המפתח כמעט לכל דבר בחיים – לזוגיות טובה, לקריירה מצליחה, להקמת עסק משגשג ולשיפור איכות החיים. שיטת ארבעת הצבעים מלמדת שהאנשים בעולמנו מתחלקים ארבע קבוצות כאשר לכל קבוצה יש סגנון תקשורת אחר. כל קבוצה לא רק מתקשרת בצורה אחרת, אלא גם חושבת בצורה אחרת, מאמינה בערכית אחרים, ופועלת בצורה אחרת, לכן גם נוצרים פעמים רבות מצבים שבהם אנחנו אומרים משהו אחד, אבל הצד השני מבין משהו אחר לגמרי, ומצד שני, כאשר מישהו אומר דבר ואנחנו מפרשים אותו אחרת"

קזריאן סבור שספרו יאפשר לקוראים להבין לאיזו קבוצה מתוך הארבע הם משתייכים ולאיזו קבוצה משתייכים האנשים הסובבים אותם, הספר גם מבקש לעזור לקוראים לעזור את עצמם טוב יותר ולדעת איך לתקשר עם אחרים באופן הטוב והנכון ביותר.

על פניו נראה עמו קיטלוג של אנשים?

"ייתכן שיש בזה משהו. בעולם שבו אנו חיים תמיד יהיו אנשים שיקטלגו זה את זה. לצערי הקיטלוג מוביל לרוב לדברים שליליים כמו גזענות, המטרה שלי בכתיבת הספר היא לא לשפוט אנשים או לקטלג אותם אלא לסייע להם".

ספרים רבים כבר נכתבו בנושא זה. במה שונה הספר שלך?

"נכון אומנם שנכתבו לא מעט ספרים בנושא זה ורובם באמת טובים, הם מאוד מפורטים, וכתובים בשפה גבוהה. יש בהם תאוריה, וכאן בדיוק הנקודה. התיאוריה הרבה מבלבלת לעיתים וקיימות אף סתירות. הספר שכתבתי מאוד ענייני ופרקטי, כתוב בשפה פשוטה ומובנת והוא מדבר בגובה העיניים. במקום להתעסק רק בתיאוריה, אני מעניק את הכלים הנכונים, כך שכל אחד שקורא את הספר יוכל להתחיל ליישם את הנלמד באופן קל ומהיר. הספר גם יחסית קצר, פחות ממאה עמודים מרוכזים שמקלים גם על מי שלא נוהגים לקרוא ספרים או לאלא שלא מוצאים את הזמן הנכון לפתוח ספר, למצוא את הדרכים הנכונות כיצר לשפר את חייהם.

לראשי